Рамчиловиќ: Која е поентата да се урне влада, а да не може да се направи нова?

You must need to login..!

Опис

Дали ќе се изгласа недоверба на влада и какви се предвидувањата за исходот на парламентарната седница во четврток, како и за она што денес се случува во Собранието, какви се мислењата на пратениците, во Утрински брифинг разговаравме со независниот пратеник Зеќир Рамчиловиќ.

-Ситуацијата е доста неизвесна и она што ги загрижува најголемиот дел од пратениците е дека ваквата ситуација е лоша за државата. Ова ни најмалку не ни е потребно и верувам дека на прво место ќе дојде интегритетот на пратениците и дека ќе ја стават државата на прво место. Кога се нема предвиливост е лоша ситуација, вели Зеќир Рамчиловиќ, независен пратеник.

Пресврти се случуват од час во час, неколку пати на ден, со дијаметралено спротивни изјави на пратениците и партиите.

-Без оглед што е собрано мнозинство што ќе изгласа недоверба на влада, тоа е мнозинство кое никако не може да се залепи и да формира влада. Ако главна цел е самото рушење влада тогаш која е нашата поента? Тоа е неизвесност, оти никој не кажува што понатаму и никој не е свесен што е интересот на граѓаните, вели Рамчиловиќ и додава дека вака не работат сериозни партии на кои државата им е главна цел.

Рамчиловиќ вели дека има сериозни разлики помеѓу политичките партии кои сакаат да ја урнат владата и дека е нелогично партии кои имаат различни видувања како што е членството во НАТО, Преспанскиот договор и слично да успеат да формираат стабилна и функционална влада.

-Не верувам дека ќе дојде до изгласување на пад на владата и дека утре ќе има 61 пратеник што ќе гласа за тоа, вели Рамчиловиќ.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

18 − 6 =