Путин со ова што го прави ја засилува солидарноста во ЕУ

You must need to login..!

Опис

Денеска имаме вонреден Самит на НАТО. Ноќеска после полноќ заврпи вонредниот Самит посветенна Украина. Резултатот е втор пакет на санкции, кој е поостар од првиот пакет, но се уште не одат толку далеку колку што очекуваше Украина. Јасно е дека министерот за надворешни работи на Украина бараше Русија да биде исклучена од голебалниот банкарски ситем, но ЕУ не отиде до таму.

-Ги немаме се уште деталите од санкциите, но мислам дека се тие прилично умерени санкции. Читајќи ги проамериканските и американските медиуми, Американците не се баш задоволни со исходот на овој Самит и очекуваа многу поостар одговор од ЕУ, изјави за Утрински брифинг дописникот на МИА од Брисел новинарката, Тања Милевска.

-Целта на овој Самит беше да се покаже дека ЕУ и западните партнери се едногласни и солидарни и дека покажуваат обединет фронт против Путин и дека со ова што го прави ја засилува солидарноста на ЕУ со ова што го прави, вели Милевска.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

two × four =