Проф. Тодоров: За Бугарите проблемот е не е дали ние ќе ги нарекуваме бугарски фашистички окупатор, туку дали ќе бидат окупатор или не

You must need to login..!

Опис

Самата тема за бугарско-македонските односи покажува многу проблеми во нашето општество па можеби и дијагноза може да дадеме за се што се случува, изјави за Утрински брифинг историчарот, проф. Петар Тодоров.

-Очигледно дека ние во нашата држава многу лесно се расфрламе со терминот фашизам. Многу лесно го употребуваме тој термин, многу пати и таму каде што не му е местото.

-Тоа се правело и во 1944 кога е таа силна иидеолошка борба помеѓу комунистите и фашистите и комунистите и нацистите. И сега ние имаме едно наследство.

Конкретно за фашистичка Бугарија, фашистички бугарски окупатор постојат сериозни дебати – така што таму постојат дебати е дали Бугарија е фашистичка држава или не е.

Она што допира до мене е како се употребува историјата за одредени политички цели.

Во Бугарија во тоа време има десетина формации кои се про фашитистички, дали по моделот на италијанскиот или германскиот, додаде Тодоров.

За Бугарите проблемот е не е дали ние ќе ги нарекуваме бугарски фашистички окупатор, туку дали ќе бидат окупатор или не

Целиот разговор може да го погледнете во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

5 × 1 =