Проф. Марковиќ: Економската и воената криза ја зголеми понудата и побарувачката за популистички опции

You must need to login..!

Опис

Македонско-бугарските односи можно е да не продолжат во правец на интегративни преговори доколку Ле Пен победи во Франција.

-Ќе се смени целиот политички хоризонт и основата на која е поставена ЕУ. Нормално би било да нагази овој популистички бран, кој ако тргне од Франција можеби ќе има некаков ефект и врз другите држави, вели проф. д-р Ненад Марковиќ за Утрински брифинг.

-Јас не знам дали луѓето можат тоа да го забележат. Ако ги соберете гласовите на двајцата најголеми популистички кандидати, тие се многу повеќе од гласовите на Макрон. Прв пат во Франција се случува над 50% од гласовите да одат кај класични популисти.

-Мислам дека кај Меланшон пресуди презирот кој го осеќа во однос на разликувањето со Ле Пен околу културолошките прашања. Овде имате радикални и непомирливи разлики. Тој со Макрон има големи несогласувања околу економските моменти како што сите левичари и либерали имаат, но презирот кој што го чувствува кон Ле Пен е поради тоа што тој заговара Шеста република, која ќе биде поставена исклучиво на цивилна основа, на основа на граѓани. Тоа е филозофија на екстремниот граѓанизам.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

two × five =