Проф. д-р Шапуриќ: Како земја треба да ги намалиме стакленичките гасови

You must need to login..!

Опис

-ЛДП останува на ставот дека нема да влезе во ново мнозинство на МИцковски. Не преговараме, изјави за Утрински брифинг Проф. д-р Зоран Шапуриќ, директор на Државен инспекторат за земјоделство.

2005-та беше формален почеток, ова во Глазгов е најголем самит за климатски промени. Надоградба е на парискиот Самит и париската Спогодба за климатски промени.

-Средствата од Париз што ја издвојува Меѓународната заедница и богатите земји благо се зголемуваат, така што до 2030 предвидено е 100 милијарди долари да се издвојуваат.

-Некои до сега го сметаат за успех. За успех се смета Декларацијата за заштитата на шумите и почвата.

-Ние како земја треба да ги намалиме стакленичките гасови. Како земја кандидат и потписник на овие конвеции ја имаме таа обврска.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

twenty − 5 =