Ѕвездан Георгиевски: Славко Јаневски сакаме да го внесеме во 21-от век

You must need to login..!

Опис

По повод стогодишнината од раѓањето на Славко Јаневски, Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности што го носи неговото име, во среда (15 јануари) со почеток во 19.30 часот во галерискиот простор на Културно-информативниот центар во Скопје организира поетско читање „Произведувачи на зборот“.

Стихови од Јаневски ќе читаат актерите Ана Костовска и Владимир Петровиќ, додека со свои песни и поетски дела ќе настапат 15-тина поети. Околу лустрацијата, важноста на Славко Јаневски, како и загрижувачкиот податок дека огромен број на луѓе воопшто немаат прочитано книга од овој македонски великан, разговаравме со Ѕвездан Георгиевски. Разговорот погледнете го во видеото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

one × five =