Премиерот Спасовски: Разработени се повеќе сценарија за справување со Корона

You must need to login..!

Опис

Прогласена е пандемија. Вонредни состојби во многу земји. Италија е седиштето на вирусот. Македонија е со почетни мерки, но дали се доволно. Што нам ни претстои. Можно ли е касарни и други болници да бидат сместувачки капацитети. Како ќе се развива епидемијата во Македонија после прогласувањето на пандемија.

– Светот се најде во сериозна состојба. Мерките ги базираме врз основа на тоа што се прават проценки на комисијата за заразни болести, управувачкиот комитет. Но подготовките започнаа поодамна. Засега немаме состојба во која што има премногу луѓе кои што се зафатени или детектиран Корона вирус. Но презедовме мерки се со цел да ги пресечеме патиштата на ширењето на вирусот. Тука мерките се една работа, но сите заедно треба тоа да го правиме. И граѓаните и медиумите, изјави во Утрински брифинг, премиерот Оливер Спасовски.

Ние носиме мерки на основа на она што го имаме како податок за државата. Мерки не можеме да носиме за тоа што се случува на некое друго место, но секако детерминирани од тоа што се случува околу нас. Тие се реален приказ на состојбата. Не сакаме да го плашиме народот, ниту да го смируваме.

Мислам дека најважната работа е транспарентноста и она што го покажуваме овие денови. Ние планираме и за 10 и за 20 и за 30 дена што би можело да биде. Се разработуваат сценарија. На тие сценарија и показателите што би можеле да доведат до тие сценарија ги носиме како одлука на влада. Владата работи во полна капацитет. Но апелираме граѓаните да бидат одговорни. Не е добро државата да презема се што може да се преземе, а некој да смета дека нема шанси него да го фати вирусот.

Мерките ги носиме врз основа на тоа колкав бран ќе дојде и дали ќе дојде. Нема за 10 дена, за 20 дена. Може Корона вирусот да дојде утре. Имаме разработено планови и за други капацитети каде што би можеле да имаме карантитни итн. Се до моментот каде ако не дојдеме до прогласување на вонредна состојба.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

2 + 17 =