На Клиниката за ортопедски болести извршена првата трансплантација на коски, разговор со Д-р Далипи

You must need to login..!

Опис

Од тимот на нашата клиника е направена трансплантација на коска и се направи рестрикција на малигден тумор. Кај 19 годишна пациента со констатиран малигден кумор на коските беше извршено пресадување на дел од коската од починат донор. Интеревенцијата траше пет часа, пациентката е во добра општа состојба. Прифатен е трансплантот на коската, почна да оди и се чувствува одлично, изјави во Утрински брифинг Д-р Резеарт Далипи.

Коскената банка на нашата клиника постои од осумдесетите години. Но оваа коскена банка сега е проширена. Имаме фрижидери каде коските се чуваат на -80 степени. Кога зборуваме за пациенти со малигдни болести, тука нема правила колку години имаат. ВО нашата Клиника имаме добри услови за имплантирање на т.н модуларни протези и тие видови на операции се прават во нашата клиника и нема потреба тие да се испраќаат во странство. Планираме и друг 52-годишен пациент да биде опериран кон крајот на мај или почетокот на јуни.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

two × two =