Почивај во мир Чуни

You must need to login..!

Опис

Со искрено жалење екипата на „Утрински брифинг“ ја прими веста за смртта на истакнатиот филмски и тв монтажер, Иван Чунихин, чии остварувања оставија важен и траен белег на македонската видео сцена. Чуни, ќе остане запаметен како директен учесник во нејзиното создавање, по својата богата и плодна филмска и монтажерска кариера, за која говорат и делата како „Бушава Азбука“, „Микско“ и „Ана“, „Мокош“, дузина реализирани концерти, телевизиски проекти, театарски претстави….

Огромното наследство од знаење, тој со жар и страст им го пренесуваше на сите со кои соработуваше и на нему оригинален и својствен начин ги внесуваше во тајните на режирањето и продуцирањето.

Екипата на „Утрински брифинг“ чиј дел од самиот почеток беше и Иван, до семејството Чунихин и до сите негови блиски и пријатели, упатува изрази на длабоко сочувство за нивната загуба во знак на сеќавање и вечен спомен.

Еден од луѓето со кои соработувал Иван Чунихин е и Гена Теодосиевска која во Утрински брифинг говореше за големината на Чуни.

-Чунихин беше исклучителна креативна личност. Беше во величествените 12 во формирањето и перформансите на телевизијата, во создавањето на креативна програма, динамото на тимот.

Разговорот во кој Теодосиевска говори за големината на Чуни, погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

three × four =