Попоски: Стабилно и сончево

You must need to login..!

Опис

Во текот на следните денови и понатаму нашата територија ќе се наоѓа во поле на значително повисок воздушен притисок, и на стабилна и сува воздушна маса. Воздушниот притисок во центарот на антициклонот кој понатаму ќе ја зафати нашата држава ќе се искачи некаде до околу 1044, 1045 htp.

Времето ќе биде сончево, повремено со мала до умерена локална облачност. Денеска ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Долж Повардарието ветерот ќе засилува на интензитет, потоа во следните неколку денови ќе имаме претежно тивко време, а по одделни котлини ќе има услови за појава на магла и на ниска облачност.

Минималните температури, речиси насекаде ќе се спуштаат под нулата, понекаде истите ќе се спуштаат и до околу -10 степени, максималните дневни температури во текот на оваа нова недела, особено на средината од истата ќе бележат тенденција на не многу голем пораст и ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 12 степени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

12 − 3 =