Попоски: Спремете се – се очекува голема промена на времето

image

You must need to login..!

Опис

До крајот на денов во нашата држава времето ќе биде сончево и релативно топло. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 14 до 22 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде претежно сончево, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 20 степени. И утре ќе се задржи претежно стабилно, суво и топло време, максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 22 степени.

Во недела ќе имаме зголемување на облачноста и особено попладне и навечер, на повеќе места ќе започнат врнежи од дожд. Ќе има услови и за поретка појава на грмежи, а ветерот од северен правец ќе започне да се засилува, односно особено на север и Долж Повардарието повремено ќе биде и СИЛЕН.

Од понеделник температурите на воздухот ЗНАЧИТЕЛНО ќе опаднат (за околу 10 степени, а понекаде и за повеќе). Токму поради ова на повисоките места и на планините врнежите од дожд ќе поминат во врнежи од снег но ќе бидат послаби и локални. Услови за послабо провејување на снег ќе има понекаде и на пониските места.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

seventeen − twelve =