Попоски: Следува релативно топло време

image

You must need to login..!

Опис

До крајот на денот под влијание на југозападно воздушно струење, ќе започне да дува умерен, на некои места засилен ветер од југозападен и западен правец. Температурите на воздухот ќе бележат тенденција на понатамошен пораст, истите ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 14 степени. Времето ќе биде сончево со умерена локална облачност, особено во попладневните и вечерните часови во западните предели ќе има услови за слаби локалени врнежи од дожд, на планините снег.

Понатаму и во следните два до три денови ќе се задржи променливо облачно време со повремен локален дожд, на повисоките планини од снег. И утре ќе дува умерен, на некои места засилен ветер од западен и од југозападен правец, во четврток ветерот ќе го промени својот правец во северен, ќе биде поизразен долж Повардарието и во источните предели од државава а услови за локално провејување на снег ќе има и на повисоките места.

Во среда максимумот на температурите на воздухот ќе се искачува во интервалот од 7 до 15 степени, во четврток истите ќе бележат тенденција на не многу голем пад и ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 13 степени. Минималните температури пак особено во петок наутро на повеќе места ќе се спуштат не многу под нулата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

six − six =