Попоски: Во недела дестабилизирање на времето

дожд

You must need to login..!

Опис

До крајот на денов како и утре во нашата држава ќе се задржи стабилно, суво и сончево време. Сепак утре попладне и навечер ќе има појава на умерена локална облачност. Денес ќе дува и слаб до умерен ветер од јужен правец, максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 11 степени.

Во недела ќе има повеќе облаци, веќе во вечерните часови и во текот на ноќта кон понеделник од запад ќе започнат повремени врнежи од дожд, истите ќе продолжат и во понеделник и ќе се прошират на повеќе места. На повисоките планини (над 1700, 1800 мн.в ќе има врнежи од снег). Потоа во вторник се очекува стабилизирање на времето и престанок на врнежите.

Потоа во текот на следната недела, поради продор на потопла воздушна маса од југ ќе има пораст на температурите на воздухот. Во најтоплите предели од државава истите се очекува да се искачат до околу 15 степени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

two × 1 =