Попоска: Имаме војна, загрижува што не се почитуваат принципите на Меѓународното право за вооружен конфликт

You must need to login..!

Опис

-Дефинитивно се работи за меѓународен вооружен конфликт, доколку збориме за меѓународното право, затоа што меѓународното право и безбедноста се многу тесно поврзани, изјави за Утрински брифинг проф. д-р Весна Попоска, експерт за безбедност.

-Без оглед како се нарекува операцијата имаме активен вооружен судир и она што загрижува е што не се применуваат и не се почитуваат принципите на Меѓународното право за вооружен конфликт, односно принципите кои важат во начинот на војување и тактиките на војување, вели Попоска.

-Меѓународното право генерално не барата многу со термини агресор или нешто слично, затоа што се сметаше дека тој тип на конфликти е изумрен или изоставен. Но де факто, да, Русија е напаѓачот, Украина е земја која е нападната согласно Женевската конвенција, потенцира Попоска.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

two × 4 =