Поповски: Тешко дека говорите на денешните македонски политичари ќе се паметат по 50 години

You must need to login..!

Опис

Во последната викенд колумна, колумнистот Љупчо Поповски се осврнува на говорот на Крсте Црвенковски од 1968 година, говор кој не беше многу познат за македонската јавност, а се однесува на македонско-бугарските односи.

-Не се навраќаме на социјализмот како некој изгубен рај, туку како може да изгледа политиката во времиња за кои денеска на некои може им делуваат злосторнички. Говорот сам по себе се однесува на македонско-бугарските односи, но битна е структурата на говорот кој претставува едно високо ниво на политичка експоненција за тоа како треба да се изнесуваат некои ставови. Ако го споредиме неговиот говор со сегашниве говори, тоа е неколку нивоа над, вели Поповски.

Да не заборавиме дека 1968 година е година кога Советскиот сојуз во август влезе во Чешка, тоа беа сериозни политички промени, коментира Поповски.

Пред два дена заврши Минхенската конференција на која присуствуваа претседателот, премиерот и многу наши министри.

-Ги гледав панелите и обраќањата, но ниеден наш претставник немаше обраќање. Но, контакт таму не може да не оствариш. Мислам дека и Ковачевски и Петков добро ја искористиле средбата со Блинкен, особено што обајцата добро зборуваат англиски. Интересно е што Пендаровски се сретна со шефовите на германската, британската и француската разузнавачка служба, вели Поповски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

seventeen − thirteen =