Поповски: Мали очекувања и мали надежи од Самитот во Крањ

You must need to login..!

Опис

На самитот ЕУ – Западен Балкан мислам дека нема да се разговара за проширувањето. Мислам дека оваа Европска Комисија без оглед колку желби јавно кажуваат дека тие се насочени кон Западен Балкан, за проширувањето, во основа не прават никакви големи чекори тоа да се случи.

Овој самит што во среда треба да се случи во Брдо кај Крањ, уште ако го видите и дневниот ред го има на странисите на европскиот совет, ќе видите дека таму воопшто не станува збор за проширување.

Станува збор за партнерство помеѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан и главно за економската помош на шесте земји од регионот во оваа ковид пандемија, вели за УБ новинарот Љупчо Поповски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

2 × five =