Поповски: Кој ќе ги добие „колебливите“ држави, тој е идниот претседател на САД

You must need to login..!

Опис

Генерално разликата помежу Бајден и Трам е околу осум до девет проценти што е двојно повеќе разлика од онаа што беше помеѓу Хилари Клинтон и Трамп 2016. Од овие најколебливите држави каде всушност се добиваат изборите во најголемиот дел од нив во водство е Џо Бајден. Некаде таа раалика е 5-6%, нека 1,5%, некаде се изедначени. Значи кој ќе ги добие овие држави ќе ги добие изборите, изјави за Утрински брифинг новинарот Љупчо Поповски.

-Интересно на овие избори е што заклучно вчера на предвреме излегоа 99 милиони Американци што е неверојатно. Никој не би знаел за кого се насочени овие гласови, но според податоците што ги имаат американските медиуми, велат дека отприлика пет спрема три овие гласови се на регистрираните демократи во однос на регистрираните републиканци. Но секако има и голем дел од нерегистрирани гласачи. Сепак сметам дека мотивацијата кај демократските гласачи е многу голема, а онаа на републиканските ќе треба допрва да се покаже, додава Поповски.

За односот на Трамп кон коронавирусот, за неговиот првичен став, за најавите на Бајден и враќање на курсот на американската политика пред 2016-та погледнете во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

twelve + twenty =