Поповски: И во бугарското и во македонското општество имаме многу непознатици како ги перципираме Гоце Делчев и другите револуционери

You must need to login..!

Опис

Британскиот премиер Борис Џонсон е на раб на оставка со оглед на бројните скандали поврзани со него. Но, пред тој да поднесе оставка Монида Мирза, шеф за политика во Кабинетот што е највисоко можно да се добие во редот на советниците. Причината не се забавите што се организирале во Даунинг стрит, туку тоа што Борис Џонсон го обвини лидерот на опозицијата Киф Стармер што не работел доволно во случајот на шоуменот што злоупотребувал деца. Во основата на ова е што политичари и полициски службеници вршеле покривање на случајот. Џонсон го нападна Стармер во Парламентот и не се извини како што го посоветувала Мирза.

-Кога кај нас би се случила ваква оставка, би требало да прогласиме државен празник на демократијата, коментира колумнистот Љупчо Поповски за Утрински брифинг.

Кај нас практика е популистички да се вадат во јавноста претпоставки дека се случил криминал, без никакви докази, коментира Поповски. Една од темите за кои паушално се префрла вина се односите меѓу Македонија и Бугарија кои премиерите Ковачевски и Петков ги покренаа од мртва точка и ги насочија кон договор.

-И во бугарското и во македонското општество имаме многу непознатици како ги перципираме Гоце Делчев и другите револуционери. Нам не ни оди во прилог тоа што биле учени во бугарската егзархија. Често се споменува дека Делчев предавал во штипско Ново Село како учител, ама не се споменува дека предавал на бугарски јазик, вели Поповски.

Оттука, бесмислено е да постојат расправи кој оставил цвеќе на споменик на Гоце Делчев оти тоа може секој да го стори. А такви примери има многу во Европа. тета што првата посета на премиерот Димитар Ковачевски на Брисел се одвиваше во сенка на препукувањата околу Гоце Делчев, оти пораките беа силни, коментира Поповски.

-Посетата на премиерот Димитар Ковачевски на Брисел е многу успешна затоа што го примија Шарл Мишел, Урсула фон дер Лајен и врвот на ЕУ, а несомнено станало збор за односите со Бугарија, вели дописничката на МИА од Брисел Тања Милевска за Утрински брифинг. Таа додава дека бил голем интересот и во медиумите.

Милевска пренесува дека Ковачевски информира оти има придвижување, ќе биде испратен многу искусен амбасадор во Бугарија, па се има впечаток дека Ковачевски и Петков се обидуваат да ја спуштат топката и да ги доведат работите до стабилна состојба. Ковачевски извлече поука од Зоран Заев дека очекувањата не треба многу да се подигнуваат туку да се остави времето да покаже.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

two × two =