Поповски: ЕУ ќе сака да не задржи во орбитата, но не и да не прими во јадрото

You must need to login..!

Опис

-Не само што ние не знаеме туку ни „европјаните“ не знаат каква ќе биде нивната политика на Балканот. Макрон вели дека ќе треба да се формира еден „Совет на Европска Конфедерација“, којшто ќе заседава кога ќе има седници на Европскиот Совет, и после тоа или пред тоа, да се состанат со групите од таа „Европска политичка заедница“ – С Македонија, Албанија, Србија…, изјави во Утрински брифинг новинарот и аналитичар Љупчо Поповски.

-Мишел има малку поблиски релации на тие што се и не се членови. На пример, во таа заедница оние коишто ќе поминат одреден кластер, на Советите на министри, можеш рамноправно да учествуваш на тие министерски Совети на ЕУ, додава Поповски.

Целата анализа погледенте ја во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

twelve − 6 =