Поповиќ: Со новата методологија фокусот е добро управување – нешто што тешко се постигнува во краток рок

You must need to login..!

Опис

ЕК ги најави контурите на новата методолигија која допрва треба да биде објавена.

Тоа што ние го искоментиравме беше повеќе очекување од истата и ризиците од имплементација.

Она што е добро е свртувањето кон решавање на поединечни општествени порблеми кои треба да ги приближат земјите кандидатки до тоа да бидат добри членки на ЕУ и најавување интерес од паралеле економски развој на патот кон ЕУ, вели Миша Поповиќ од Институтот за декомратија околу новата методологија за проширување.

Оваа Методологија ќе значи продолжување на процесот. Мислам дека и со старата метологогија земјите кои сега се кандидатка, вклучително и ние ќе се соочиме со долг процес, заради тоа што фокусот на земјите членки е добро управување нешто што тешко се постигнува во краток рок.

Истовремено, тоа не е лошо за нашето општество доколку почнеме со преговори, додава Поповиќ.

Постојат сили во некои општества на земји членки кои гледаат со скептицизам кон проширувањата и тамошните лидери тоа мораат да го земат предвид. Ќе видиме во амрт што ќе се случи, вели Поповиќ во Утрински брифинг.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

two × 4 =