Попова: Внимававме на сите детали при изборот за евровизиска песна

You must need to login..!

Опис

Најголемиот светски музички настан Евровизија годинава ќе се одржи во мај во Торино, Италија.

Радиодифузерите од 41 земја ќе учествуваат во натпреварот кој ќе се одржува во организација на Европската радиодифузна унија и нејзината италијанска членка РАИ.

Изборот на песна за евровизија ќе трае три дена на 10, 12 и 14 мај. И кај нас во тек е избор на песна и пеач кои ќе не претстават на големата сцена во Пале Олимпико.

Од 47 композиции кои пристигнале на конкурсот стручна комисија избра шест кои ќе се натпреваруваат на националниот избор и за кои во тек е гласање од страна на публиката.

На оваа тема во Утрински брифинг разговаравме со Мери Попова координатор на проект и уредник на Културно уметничката програма при МРТВ.

-Гласањето тече без проблеми, се се одвива како што е замислено. Гласањето е отворено и ќе се одвива до 4.02.2022, кога се очекува шоу програма и прогласување на победниците.

-Гласовите на граѓаните на државата обезбедуваат 50% од вкупните гласови, останите 50% од интернационално стручно жири, вели Попова.

-Доколку имаме изедначен број на гласови, пресудна улога ќе има стручното жири.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

seventeen − three =