Попис 2021: Од статистичка операција до поле каде национал-шовинизмот гледа своја шанса, разговор со Мухамед Халили

You must need to login..!

Опис

Законот за попис е усвоен. Евиденцијата на населението и имотот ќе биде изведен во април. Без оглед што Законот доволува пописот да се оддржи во вакви услови, сѐ уште не сме имуни на лицитацијата и тоа лицитација која има националистичко-шовинсистички призвук, кој е поброен, дали Заев и Ахмети се договорија Албанците да бидат 30 или 40%, Македонците да се намалат, дали сме 2 милиони и 100 илјади или како што самиот директор на Заводот за статттистика вели нема да бидеме повеќе од милион 600 илија. Главаната поента е дека ќе се попишува резидентното население, односно оние жители кои не заминале во странство пред повеќе од една година.

За жал може да претпоставиме дека има шовинсити, но во споредба со деведесетите таа бура на шовинизам од било која етничка припадност е спласнат, но за жал се повторува од одредена политичка партија, која иако има интелектуален и политички капацитет пописот го смета како политички и како акција која има за цел да го зголемува бројот на одреден етникум во случајов Албанците и тоа е жано. Ние имавме еден процес кој не успеа д асе изведе до крај од самата политичка партија во 2011 и шпричините до ден денеска не ги знаеме. Јас сметам дека за да иаме кредибилен попис во кој ќе веруваат сите граѓани во државата требаше де се разјаснат околностите зошто пописот во 2011 пропадна, изјави во Утрински брифинг Мухамед Халили, екс пратеник и амбасадор.

Разговорот во Утрински брифинг со Мухамед Халили, екс пратеник и амбасадор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

twenty − 3 =