Покривот на ГТЦ ќе прерасне во зелен извор на електрична енергија

You must need to login..!

Опис

Покривот на ГТЦ ќе прерасне во зелен извор на електрична енергија. Барем тоа се предвидува со новиот меморандум што го потпишаа АД ЕСМ и АД ГТЦ.

Неискористениот простор ќе биде покриен со фотоволтаици кои во срцето на градот ќе произведуваат електрична енергија, а овој зафат е предвиден во Стратегијата за развој на енергетиката 2021 – 2025 година како еден од врвните приоритети во изградба на капацитети на обновливи извори на енергија.

За што точно станува збор vво Утрински брифинг разговаравме со директорот на ГТЦ, Ѓоко Трајчевски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

2 × 2 =