Под мотото „Биди херој во своето училиште“ Црвениот крст го одбележува Светскиот ден на Првата помош

You must need to login..!

Опис

Под мотото „Биди херој во своето училиште“ Црвениот крст на град Скопје заедно со општинските организации денеска го одбележува Светскиот ден на Првата помош.

Знаењата и вештините за укажување прва помош треба да бидат дел од сечие секојдневие, бидејќи се применуваат во секој сегмент во животот.

За таа цел Црвениот крст денешниот ден ќе го одбележи со низа едукативни настани и активности со цел да се подигне јавната свест за потребата од познавањето на вештините за непосредно укажување помош во случај на итност.

На оваа тема гостинка во Утрински брифинг беше Александра Ристовски од Црвен крст на град Скопје.

Разговорот може да го погледнете во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

four + 8 =