Поголем проблем е зошто Ѓоковиќ не е вакциниран одошто дали ќе игра на Австралија опен – да ја тргнеме „македонштината“ од спортот – потребен е добар Закон за спорт

You must need to login..!

Опис

-Последната информација која ја потврди братот на Новак Ѓоковиќ иако визата му е вратена светскиот рекет сепак ќе биде депортиран, вели Здравковиќ. Тој додава дека овој потег е многу нелогичен.

Австралија имаше многу строги мерки за заштита од ковид. Но, истата држава на тенисерите им овозможиле да бидат невакцинирани поради медицински исклчок. Ист проблем има и една руска тенисерка која е вакцинирана, но со руската вакцина Спутник. -Требало да им кажат на тенисерите дека ги промениле правилата, вели Здравковиќ.

-Мое прашање е зошто Ѓоковиќ воопшто не е вакциниран? Зошто јавноста го направи лидер на антиваксерите? За мене е тоа поголем проблем одошто дали ќе игра или нема на игра на Австралија опен, вели Дојчиновски.

Многу се промени спортот од почетокот на пандемијата. И покрај тоа, Македонија постигна значајни успеси во спортот. За успесите на македонскиот спорт разговаравме со Огнен Дојчиновски и Никола Здравковскиќ.

Проследете го целиот разговор во видеото

Ситуацијата со Новак Ѓоковиќ и ретроспективата на македонскиот спорт минатата година, како и за тоа колку короната го измени спортот во Утрински брифинг разговаравме со Никола Здравковиќ и Огнен Дојчиновски.

-Последната информација која ја потврди братот на Новак Ѓоковиќ иако визата му е вратена светскиот рекет сепак ќе биде депортиран, вели Здравковиќ. Тој додава дека овој потег е многу нелогичен.

Австралија имаше многу строги мерки за заштита од ковид. Но, истата држава на тенисерите им овозможиле да бидат невакцинирани поради медицински исклчок. Ист проблем има и една руска тенисерка која е вакцинирана, но со руската вакцина Спутник. -Требало да им кажат на тенисерите дека ги промениле правилата, вели Здравковиќ.

-Мое прашање е зошто Ѓоковиќ воопшто не е вакциниран? Зошто јавноста го направи лидер на антиваксерите? За мене е тоа поголем проблем одошто дали ќе игра или нема на игра на Австралија опен, вели Дојчиновски.

Многу се промени спортот од почетокот на пандемијата. И покрај тоа, Македонија постигна значајни успеси во спортот. За успесите на македонскиот спорт разговаравме со Огнен Дојчиновски и Никола Здравковскиќ.

Проследете го целиот разговор во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

nine + seventeen =