Пивоваров во УБ: Политички циркуз е блага форма на она што се случуваше со лустрацијата

You must need to login..!

Опис

Лустрацијата е сензитивна тема за секое општество вклучително и нашето. Деновиве слушнавме многу од експерти, универзитетски професори, но сметам дека онаа на проф. Најчевска и квалификацијата – Политички циркуз и би била најсоодветна и блага форма на она што се случуваше во изминативе 10 години додека траеше процесот на лустрација. Жалам што тогаш имав можност да рзговоарам на повеќе дистанци. ВО ТВ студио разговаравме и со Аџиев на самиот почеток на законската форма и тогаш укажувавме на проблемот.

За жал лустрацијата од денешен аспект, што и како се случуваше, слободно може да заклучиме дека беше еден политикантски процес, изјави за Утрински Брифинг, Владимир Пивоваров, национален координатор на граничното интегрирано управување и од 2002 до 2005 шеф на военото разузнување и контраразузнавање проблемот говорејЌи за лустрацијата и како таа се одвиваше како и за Законот за лустрација и неговото укинување.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

16 + one =