Петрушевска од „Лајка“: Ги замолувам оние кои пробуваат да си играат со чувствата на љубителите на кучиња да не го прават тоа

You must need to login..!

Опис

Здруженијата за заштита на животни денеска пред ЈП „Лајка“ одржаа мирен протест со барања за итно разрешување на в.д. директорката на претпријатието, како и прекин на прогонот на активистите и опструирање на нивната волонтерска работа.

Дел од барањата на здруженијата се ЈП Лајка веднаш да се отвори за јавноста секој ден, а не само еден ден во неделата и тоа со закажување и итно да почне со масовни стерилизации и кастрации на бездомни животни.

Апослутно го поддржувам правото на протест. Но не е точно тврдењето дека не пуштаме граѓани. Согласно мерите за заштита од ковид ние не може да си дозволиме во било кое време и кој кога сака да има контакт со кучињата. Прво од безбедносни причини, второ и да донесе заразна болест и кај кучето. Се предизвикува и стрес. Да замислиме дека четворица граѓани сакаат да влезат во одделот за вдомување и да прошетаат низ сите 50 боксови? Прво ќе ги вознемират сите кучиња, ќе лаат, ќе предизвикаат кај нив стрес. Затоа, најубаво, за да биде органзирано, ние одлучивме да има термини за посета, од вторник до петок од 12 до 16 часот и секој еден кој сака да посети куче ќе има обезбедно термин и негувател кој го придружува. Исто е и за викенд, во сабота од 10 до 14 часот секој еден граѓанин може да си закаже средба. Сакам да кажам дека предност им даваме на оние граѓани кои што сакаат да вдомат. Заради тоа работиме и викенд. Јас не познавам ЈП каде може да влезете кога сакате и каде сакате. Тоа мора да биде најавано. Морам да кжам дека имаме позитивни искуства, така што „Лајка“, е сервис за сите граѓани, а не само за подредени групи и поедници, изјави во Утрински брифинг, директорката на ЈП „Лајка“, Тина Петрушевска.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

one + 18 =