Петковски: Случувањата на домашната политичка сцена го подигнаа алармот во ЕУ – на пат сме да добиеме ново парламентарно мнозинство – многу побројно, посилно и постабилно

You must need to login..!

Опис

-Тие што покренаа иницијатива за рушење на влада имаа шанса сами да ја раководат и да ја управуваат седницата бидејќи Џафери го отстапи своето место на заменикот кој е од редовите на БЕСА. Тие што побараа расправа и гласање не опстанаа и си заминаа.

-Не гледам причини за драма и згрозување. Во уставот местото на пратеникот е централно. Дали е претставен како самостоен или дошол на граѓанска личност, не е важно ги претставува граѓаните, но во Собранието гласаа по сопствено убедување.

-Немам информациоја дали претходната вечер Кастроит Реџепи присуствувал на средбата со Заев, но пак ќе речам тоа е лично право. Ова е само дел од патот до освојување на демократијата.

-Во овој момент алармот ја крена совеста на членките на ЕУ. Не случајно дојде Руте. Самото негово присуство покажа дека нешто позитивно се случува во ЕУ но секако се и исплашени да не тргне работата на друга страна.

-Ако не добиеме датум на отпочнување преговори ќе има повторно разочарување, но ЕУ се мобилизира.

-ВМРО – цело време зборуваа дека ќе го преместат Преспанскиот договор дури и дека и рамковниот договор ќе го преразгледаат, а тоа би предизвикало хаос.

-Мислам дека итноста од ново парламентарно мнозинство е оправдана и мислам дека сме на пат да составиме ново, посилно, постабилно и поголемо парламендарно мнозинство, изјави во денешното гостување на УВ, поранешниот претседател на Собранието и пратеник Тито Петковски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

nine + two =