Пендаров: За жал пописот од статистичка операција е сведен на политиканство

You must need to login..!

Опис

Собраниската седница на која треба да се одложи пописот се уште не е закажана но според нашите информации во текот на седот со сигурност ќе биде закажана и се очекува Законот да помине. На оваа тема колешката Весна Велкова разговараше со долгогодишниот новинар Тодор Пендаров…

Двотретинското мнозинство е чиста математика само по себе, а друга е политичката димензија. Ако ВМРО – ДПМНЕ како опозиција, СДСМ и ДУИ како власт о какп мнозинство го поддржат законот тогаш тој ќе помине и нема никакви формално правни, уставни или било какви други забелешки врз овој закон што го предлага Владата. Во секој случај, ова е уште еден доказ дека пописот од самиот почеток, кај нас на ова ниво на политичка култура, не е статистичка операција туку политика односно поточно кажано политиканство. Ова што сега се случува во Собранието во врска со блокадите не е ништо ново, односно не е оригинална идеја на Алијансата. Првпат тоа го направи ДУИ во мандатниот периот 2006 – 2008, вели во УБ новинарот Пендаров…

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

fifteen − 12 =