Пендаровски: Ако Путин ја освои Украина, на Западен Балкан најранливата точка е Бања Лука

You must need to login..!

Опис

-Санкциите на ЕУ се финансиски и не може многу да делуваат на теренот, иако украинскиот претседател Зеленски бараше поостри мерки. Руската федерација во овој момент со околу 500 милијарди долари може да издржи тотална војна во Украина две години, така што овие санкции нема одма да дадат голем ефект. Од тука се испоставува дека Путин многу поодамна почнал да ја планира оваа акција во Украина, вели за Утрински брифинг претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски.

-Немаме комуникација со руската влада одреден период ниту јас како претседател ниту владата. Но со оглед дека се приклучивме кон санкциите на ЕУ очекувам реципрочни мерки од нивна страна. Од тука можам да заклучам дека односите ќе бидат уште позамрзнати. Какви безбедносни консеквенци би имала инвазијата во Украина на Западниот Балкан доколку има влијание, тоа ќе биде на Босна и Херцеговина.

-Загрижувачки се резултатите на истражувањето спроведено на јавното мислење во земјава, каде над 40 отсто од граѓаните од македонска националност доколку ги прашање која би била алтернатива за ЕУ одговараат Евроазиската унија. Ескалацијата во Украина нема да го забрза процесот кон отпочнување преговори со Унијата, бидејќи во моментов во новонастанатата ситуација Бугарија им е поважна, смета шефот на државата Стево Пендаровски.

Целиот разговор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

5 + 5 =