Панова: Сите измени, вклучително и „една изборна единица“, мора да се донесат со консензус на сите политички партии

You must need to login..!

Опис

Предлогот за една изборна единица на пратеникот Павле Трајанов се уште не стигнал до пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ и затоа ние се уште го немаме разгледано. Многу често пред избори се разговарало на оваа тема околу изборниот законик и неговите измени и пред се треба да почнеме од фактот дека сите измени мора да бидат донесени со консензус на сите политички парти.

Сметам дека прво треба да се зборува за тоа што е внатре во изборниот Законик, што е законска основа врз која треба да се раководи една власт па понатаму со консензус да видиме кои се ставките или членовите кои што ќе ги отвориме и за кои што ќе израбхотиме модел би одговарал за нашата држава и на крај кој што ќе го спроведеме во нашата држава, вели во изјава за УБ пратеничката од ВМРО – ДПМНЕ Ели Панова.

Целиот разговор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

sixteen − eight =