Панова: Интерпелацијата на Џафери е нешто неминовно

You must need to login..!

Опис

Како ВМРО-ДПМНЕ планира да ја изведе интерпелацијата за претседателот на Собранието, Талат Џафери, кога е свесна за распоредот на силите во Парламентот. На оваа тема во Утрински брифинг разговаравме со Ели Панова, заменик координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

-Секоја една комуникација може да се одвива на едно завидно ниво, доколку има основни услови за тоа. Но сведоци сме дека во иминатиов период, она што се случува во Собранието ескалира.

-Имено, ако во Македонија повеќе од една година имаме прогласено четири кризни состојби, по објавувањето на опозицијата, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, ќе направиме нова акција, наречена активна блокада, ќе видите дека имаме прогласено една „нервозна“ состојба во Собранието, која што кулуминираше во последниот период, додава Панова.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

nineteen − eleven =