Отворени пунктовите за вакцинација против сезонски грип

You must need to login..!

Опис

Од рано утринава отворени пунктовите за вакцинација против сезонски грип. Заинтересираните граѓани кои веќе се пријавени за имунизација добиваат смс пораки со термин.

Годинава според информациите на Министерството за здравство обезбедени се 40 илјади вакцини наменети за имунизација на ризичните категории на граѓани.

Вакцините за нив ќе бидат бесплатни.

Дополнително обезбедени се и вакцини за комерцијална употреба. На оваа тема во Утрински брифинг разговаравме со Примариус доктор Љуљзиме Бајрами од Центар за јавно здравје.

Разговорот погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

9 + eighteen =