Османи: Очекувам извештајот да ја потврди подготвеноста на државата за продолжување на преговори – Непредвидливоста на Бугарија ни предизвикува проблем

You must need to login..!

Опис

Денеска се објавуваат извештаите на Европската комисија за напредокот на земјите кандидати за влез во ЕУ. Вечерва комесарот за проширување Оливер Вархеји ќе го претстави извештајот. Ова вклучува проценка за напредокот во реформите со заклучоци и препораки за седумте земји за кои се прави овој извештај, а меѓу нив е и РС Македонија. За ова денес во Утрински брифинг разговаравме во министерот за надворешни работи Бујар Османи.

– Содржината на извештајот е се уште под ембарго, но имаме увид. Овој увид помалку се осврнува на амбиентот кој е ваков изборен. Во него се дава увид во тековната година и дав препораки. Има нова методологија според која извештај даваат и амбасадорите на земјите членки во земјата. МНР е во комуникација со нив. Очекуваме дека извештајот ќе биде позитивен и ќе процени дека има континуитет во напредокот и посветеноста на реформите. Очекувам и во однос на кластерите по области да има напредок. Очекувам дека Комисијата ќе ги потврди и напорите што ги вложивме за решавање на односите со Софија. Одиме низ опасен терен а знаеме дека без европскиот кредибилитет овој регион може да завлезе во опасни води. Очекувам нотирање на успешниот попис и демократските избори, кои поминаа без инциденти што е знак за сериозна демократска држава и е многу тешко да се изведе во мултиетничка држава.

– Непредвидливоста на Бугарија ни предизвикува проблем. Правевме планови за првите, вторите, третите избори во Бугари но неизвесно е дали ќе имаат политичка влада. Сега има мал застој во разговорите, но за неколку дена ќе има средба на заедничката комисија, по што ќе следи средба, четврта по ред, меѓу двете МНР, а ако има напредок ќе се сретнеме на министерско ниво.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

14 − 4 =