Орданоски – Чомoвски: Ветено – (не)исполнето за 100 дена влада

You must need to login..!

Опис

Премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев на прес-конференција, заедно со министри во неговата Влада, даде отчет за првите 100 дена од новиот мандат. Според Заев во првите 100 дена Владата била тука со и за граѓаните целосно посветена на грижа, одговорност и на сигурност, Влада која го успешно го води веќе трасираниот реформскиот процес. Од друга страна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, смета дека ова се најлошите 100 дена на кој било Влада во македонската современа држава. Според него овие 100 дена се вистинско фијаско и продолжение на низата која трае четири долги години – години на промашувања, криминал и неуспех.

Бардовите на македонското новинарство, кои во својата професионална кариера дочекале и испратиле многу влади пред и по независноста на Република Северна Македонија ги анализираат достигнувањата и предизвиците на сегашната македонска влада на економски, политички, социјален и здравствен план.

Анализата со Чомовски и Орданоски погледнете ја во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

7 + three =