Од Љубљана за УБ: Поетска видео порака од писателката Лидија Димковска

You must need to login..!

Опис

Лидија Димковска писателка од Љубљана е Добитник на наградата „Чаша на бесмртноста Вељеница“. Наместо во мај најверојатно оваа поетска манифестација ќе се оддржи во септември. Се надеваме дека набрзо ќе заврши оваа пандемија, вели Лидија за Утрински брифинг.

-Писателите имаат потреба од мир, од самотија, за да читаат и пишуваат, но сфесни сме дека оваа самоизолација е малку поинаква од онаа многу честа посакувана изолација кога имаме премногу други обврски, вели Лидија.

„Оваа епидемија ни покажа дека можеме да функионираме и да комуницираме на еден друг начин“, вели Лидија која на 24 април ќе ја издаде својата книга. Таа за Утрински брифинг испрати поетска видео порака.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

four × 1 =