„Но Пасаран“ ќе бара и одговорност од судиите и целосно обесштетување

You must need to login..!

Опис

Исклучените граѓани од системот за парно греење се во право – ова е пресудата на Европскиот суд за човекови права во Стразбур. Оштетените сега може да ја тужат државата и да си бараат оштета бидејќи незаконски биле принудени да плаќаат за услуга што всушност не ја добивале.

Еве, најавуваме дека од наредниот петок, секој петок од 11 часот нема да се собираме повеќе во Регулаторна, ќе се собираме пред Основен граѓански суд 2 и пред Апелација. Таму нека дојдат сите загрозени лица и ќе им помогнеме во тие процеси”, вели Марјан Ненов од “Но пасаран”.

„Не очекуваме многу од македонските судови. Оваа одлука беше очекувана. Следат уште околу 130 вакви случаи каде што ќе се констатира дека Македонија погрешила“, изјави Ненов.

„Ги охрабруваме граѓаните да си ги бараат своите права. Ќе повикаме и на одговорност и на судиите и да ги казни Судскиот совет овие судии кои се огрешиле“, изјави Ненов.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

one × three =