Новаковски: Промени на изборен законик и регулатива не може да се случуваат пред изборите

You must need to login..!

Опис

Измените на изборниот законик кој што ќе произлезат од препораките на ОБСЕ и ОДИХР.

На оваа тема со Насер Селмани разговраше адвокатот Александар Новаковски, поранешен секретар на Собранието и поранешен претседател на ДИК.

-Мислам дека сите изборни циклуси, после завршувањето, ОБСЕ и ОДИХР даваат издржани препораки дека по наша покана ги следат изборите. Таа мисија во однос на зебелешите е конкретна.

Тие препораки се во согласност со Копенхашките критериуми, согласно добрите изборни правила, согласно меѓународните стандарди. Ние мора да сфатите дека 50% од препораките не се имплементираат. Еден од главните изборни стандарди е дека промени на изборен законик и регулатива не може да се случуваат пред изборите. Мора да има разумен рок, смета Новаковски..

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

20 − thirteen =