Николовски: ЕУ повторно направи историска грешка со Македонија

You must need to login..!

Опис

Секој здраворазумен човек не може да свати што Бугарија бара од Македонија.. Претседателот Радев вчера даде една триумфалистичка популистичка изјава дека успеале во последен момент и покрај сите притисоци кои се правени врз Софија ветото да остане и да каже дека се додека Македонија не ги исполни условите односно додека не престане да ја краде бугарската историја до тој момент Бугарија иако ебратски расположена, тоа би рекол во наводници, не можат да се откажат од не за отпочнување на преговорите.

Тоа е една предизборна популистичка па би рекол и националистичка изјава од еден претседателна држава кој многу лицемерно се однесува цело време, тој е и еден од иницијаторите да се донесе таа фамозна декларација во собранието околу македонско – бугарските односи што Бугарија ја става во една многу деликатна ситуација сега да не знае како или на кој начин да се извлече од тоа, а од друга страна Европската Унија повторно направи историска грешка околу Македонија, па и Албанија ако земеме предвид како цело време се однесувала ЕУ на самитот во Солун 2003 година дадоа јасна порака дека перспективите на земјите од Балканот се во унијата, изјави за УБ, претседателот на Партијата на пензионерите, Илија Николовски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

1 × 2 =