Никола Писарев: Урбаните уметнички герила акции се начин да се сврти вниманието кон проблемите

You must need to login..!

Опис

Ајкули пливаа во Вардар, споменик на диазепамот во Скопје, риболовот во дупките на улиците. Ова се само дел од урбаните уметнички герила акции, Никола Писарев, историчар на уметност.

Тендерска, ископана, кал до колена се виските имиња за голем дел од улиците во градот Битола. Целта е да се алармираат надлежните и да се сврти вниманието на граѓаните на некои од проблемите во општеството. Ова за Утрински брифинг го изјави Никола Писарев и додаде:

Видовме дека не можеме да најдеме соодветна алатка врз надлежните да ја вршат својата работа. Регуларните патишта, преку писма, разговори не водеше никаде. Сами ја ковавме методологијата на креативен активизам за да ја вклучиме јавноста, изјави во Утрински брифинг, Писарев.

Инаку, Писарев е автор на многу проекти кои имаат силен фидбек во македонското и регионалното граѓанско општество.

Тој е и основач на повеќе граѓански иницијативи, како „Го сакам ГТЦ“, Иницијатива за спасување на реката Радика, „Арсена“, Пракобрани, Охрид SOS и многу други локални иницијативи ориентирани кон заедницата.

Тој е првиот кој почна да користи креативни комуникации и акции во проектите на граѓанските организации и успешно решавање на различни проблеми на заедниците. Автор е на многу статии од областа на Историја на уметноста, Урбана околина и урбанизам, социјална антропологија и граѓански активизам.

Писарев е историчар на уметност и археолог. Тој е Магистер на Односи со јавност и стратешки комуникации на Високата школа за односи со јавност и новинарство на Македонскиот институт за медиуми во Скопје.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

17 − twelve =