Несрин Таир: Театарот не смее да се замре, тој забавува, едуцира и е свест и совест на општеството

You must need to login..!

Опис

Турскиот театар ја почнува својата сезона со премиерата на „Славната Флоренс“ во режија на Драгана Милошевска Попова, во која главната улога ја толкува една од театарските дојаени, познатата Бедија Беговска. Директорката на театарот, Несрин Таир вели дека бројот на публиката е ограничен, но дека ќе се одиграат повеќе репризи.

„За оваа претстава аплициравме во Министерството за култура како дел од нашата програма за 2020 година, но поради пандемијата претставата почна да се работи на крајот на ноември затоа што шест месеци, со уредба на владата бевме стопирани да работиме, но откако ги добивме протоколите за работа се организиравме според нив. Како раководителка на Театарот и со оглед на тоа дека во 2020 година се навршија 70 години од постоењето на Турскиот театар, сакав да направиме поколоритна актерска екипа и преговарав со нашата доајенка, нашата дива, Бедија Беговска и таа се согласи да игра во претставата, во која играат четири генерации актери на Театарот.

Во вакви тешки и мачни услови целиот ансамбл на театарот е сериозно подготвен да продолжи со работа, да ја разбудиме свеста и совеста на публиката“, вели за Утрински брифинг, Несрин Таир, директорка на Турскиот театар. Следните премиери во Турскиот театар ќе ги режираат Владимир Милчин и Синиша Ефтимов.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

thirteen − 9 =