Ненов: Зад БЕГ стои Груевски и „фамилијата“

You must need to login..!

Опис

-Ние сме граѓани оштетениод приватната компанија БЕГ, и како граѓани се организиравме во „НО ПАСАРАН“. Парното греење сметаме дека е организиран монопол и ние мораме да се одбраниме. Првиот криминал е направен со приватизацијата на Топлификација и ние се бориме за негово враќање.

-Ова се правни игри со цел некој дебело да заработи. Расплет ќе има кога ќе немаме приватизирано судство и кога Јавното обвинителство ќе почне да си ја работи својата работа.

БЕГ АД е формирана со 25 000 евра од консултантски фирми. Станува збор за Оф шор компании.

-Никола Груевски и фамилијата стојат позади оваа компанија, а вистинскиот сопственик е русиот Леон Клеменев кој е баран и од руската федерација за големи финансисти проневери.

-Владата е сега сојузник во криминалот. Вистинската борба сега е борбата за лиценците на БЕГ.

-БЕГ го крши законот за енергетика а ако го крши овој закон ги крши сите законски одредви и треба да им ја одземе лиценцата. РКЕ е под силен притисок од бизнис секторот и не е проблемот таму туку до другите членови на РКЕ каде има партиски влијанија.

-Спасот од енергетската криза не е во негова национализација туку одземање на лиценците. Шилегов имаше добра идеја, но очигледно некој му ги врза рацете.

-Втора работа што треба да се направи е национализација на ТЕ-ТО. Во енергетска криза Владата времено тоа може да го реализира. ТЕ-ТО ни ја продава струјата по 170 евра но според нашите сознанија производствената цена на струја е помала од 100 евра, вели за УБ електроинженерот и граѓански активист, Марјан Ненов.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

twenty − twelve =