Неделков од СОНК: Платите да станат повисоки – тоа е нашиот предизвик

You must need to login..!

Опис

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура го одржа седмиот конгрес на кој меѓу другото се бираше ново раководство.

Платите на вработените и дигитализацијата во училиштата предизвик за новиот состав во следниот мандат.

На оваа тема во Утрински брифинг разговараме со досегашниот претседател на синдикатот Јаким Неделков.

-Конгресот помина во демократска атмосфера. Се избраа органи и тела и новиот претседател. Добив нов мандат.

-Социјалниот и економскиот статус на вработените во дејностите детска заштита, основно, средни, високо образовиние ќе бидат предизвик за нас, додаде, Неделков.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

19 + 10 =