Недела на грижа на стари лица – „Сите сме нивни деца“

You must need to login..!

Опис

Секој човек заслужува внимание, а особено постарите лица. Со цел да се потенцира значењето за потребата од нивна зголемена интеграција, Црвениот крст, традиционално третата недела од месец ноември со соодветни активности ја одбележува Неделата на грижа на стари лица, под мотото „Сите сме нивни деца“.

Целта е да се нагласи колку е важно младите да се грижат за повозрасните. Тоа не подразбира само директна помош туку и социјална инклузија на старите лица затоа што тие имаат што да дадат.

На оваа тема во Утрински брифинг разговаравме со Елеонора Андонова координатор на проектот при Црвениот Крст.

Разговорот погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

13 + 18 =