„На точак“ бараат воведување вардарска зелена магистрала за велосипедисти и пешаци

You must need to login..!

Опис

Издигање на нивото на велокултурата, паралелно со издигањето на повисоко ниво на безбедноста во сообраќајот на патиштата, е целта на граѓанската иницијатива „На точак“, група ентузијасти што силно се заложуваат за подобар велосипедски амбиент во секоја смисла на зборот.

Сега со нов проект, чија цел е да се покаже реалната слика за тоа што му е потребно на градот за да може да се носи со епитетот велосипедски град.

На оваа тема во Утрински брифинг разговаравме со Дарко Арсовски Петровски од иницијативата „На Точак“.

-Многу е важно секогаш кога се прави анализа на нешто да се знае јасно во која состојба е. „Семафор“, бидејќи има три бои, црвено, жолто, зелено. Тоа што е лошо со црвено, тоа што е добро со зелено, тоа што има напредок е со жолто. Секоја точка си има своја боја.

-Анализата е направена на база на 10 точки кои што би биле потребни за Скопје да биде конечно велосипедски и пешачки град. Тиие 10 точки беа анализирани. Највеќе се работеше на ослободување на јавниот простор и правење на велосипедски и пешачки патеки. Таа точка е жолта. Другите се црвени и ретко која е зелена.

-Работата е дека другите бараат многу други решенија, менување Закони, институционална соработка, систем за изнајмување на велосипеди. Правење на вардарска магистрала, вели Арсовски Петровски од иницијативата „На точак“.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

1 × 1 =