Најавите на Славчо се остварија: Македонија под снег

image

You must need to login..!

Опис

Нашата територија до крајот на денов ќе се наоѓа под влијание на циклонска активност. Времето ќе биде облачно со поинтензивни врнежи кој ќе бидат претежно од снег, иако на некои пониски места и тоа особено на југоисток ќе бидат од дожд и од снег.

До крајот на денов и вечерва на повеќе места ќе се формира снежна покривка, на повисоките места и на планините како и на југот и на запад локално и позначителна. Ќе дува умерен, повремено на некои места засилен ветер од северен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од -1 до 7 степени во најтоплите предели од државава.

Во Скопје и околината времето ќе биде облачно со врнежи кој ќе бидат претежно од снег, иако повремено има услови и за врнежи од дожд и снег. Ќе дува северен ветер кој повремено ќе засилува. Максималната дневна температура се очекува да се искачи до околу 3 степени.

Потоа од утре ќе имаме постабилно време, со многу пониски минимални температури на воздухот кој на повеќе места ќе бидат негативни. Максималните дневни температури во следните денови ќе бележат тенденција на постепен пораст.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

one × 2 =