Началник Димовски: Намалениот дел на интервенции се должи на тоа што сме присутни и видливи на теренот

You must need to login..!

Опис

-Полицискиот службеник кој е и оператор во Единицата за информации и координација при СВР Скопје, директно одлучува која служба од терен ќе ја прати, но 80% тоа се интервенции во која е вклучена Единицата за интервентна полиција. Ако направиме паралела, ние сме тие кои доаѓаме вооружени. , изјави за Утрински брифинг Примислав Димовски, началник на Единица за интервентна полиција.

-Ние се формиравме по урнек на хрватската интервентна полиција која е раширена на териотрија на цела Хрватска, тие пак се под урнек на германската полиција. Ние сме на почеток сега за сега во Скопје и има размислување да се рашири по другите секотри низ државата.

-Имаме по 20-30 интервенции дневно. Сега за сега статистиките покажуваат дека се одржува таа нормала и пред се интервентата полиција сега има и превентивна улога и намалениот дел на интервенции се должи на тоа што сме присутни и видливи на теренот, вели Димовски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

5 + 18 =