🎥 📞 Насев: За археологија и туризам во Карбинци ќе има време – сега е најбитно здравјето

You must need to login..!

Опис

Согласно насоките формиран е општински кризен штаб. Целиот начин на живеење е сменет. Претежно сме земјоделско подрачје, но и покрај полицискиот час кој максимално се почитува, луѓето непречено се занимаваат со земјоделието, изјави за Утрински брифинг градоначалникот на Карбинци, Јордан Насев.

Како општина имавме бројка од дваесетина луѓе кои што беа во карантин. Претежно тоа беа возачи, но до сега немаме заболено ниту еден. Мислам дека тоа се должи на препораките, а и на луѓето кои максимално ги почитуваат. Уште на почетокот на април месец поделивме околу 2.000 заштитни маски, ракавици. На дневна основа вршиме дезинфекција на целото подрачје, додаде Насев.

Во моментов се запрени сите археолошки активности на терен, сега е најбитно здравјето, а за археологијата и туризмот ќе има време, вели Насев.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

17 + eleven =