🎥📞 „Налепница“ – црна комедија инспирирана од вистинска случка

You must need to login..!

Опис

Црната комедија „Налепница“ по сценарио и режија на Георги М. Унковски освои награда за најдобар краток филм на „Бруклин филм фестивал“ во Њујорк. Филмот е во продукција на Cinema Futura. Се работи за црна комедија во која главниот лик по неуспешниот обид да ја обнови својата сообраќајна дозвола тргнува на пат и запаѓа во серија проблеми. Филмот се снимаше 6 дена на повеќе локации во Скопје. Главната улога ја игра Сашко Коцев, а во филмот настапуваат и Мони Дамевски, Џевдет Јашари, Љупчо Тодоровски-Упа, Соња Стамболџиоска и Димитрија Доксевски.

Директор на фотографија е Наум Доксевски, сценографијата ја изработи Кирил Спасевски, костимите Розa Трајческа, а маската и шминката за главниот лик – Снежана Ангеловска и Ирена Сенокозолиоска. Проектот е поддржан и финансиран од Агенцијата за филм на Република Македонија

-Ова е втор мој филм после студиите. Приказната е инспирирана од вистински живот. Задоволство беше да се работи со целата екипа. Мислам дека е добро ова што Агенцијата за филм го прави последниво период а тоа е финасирање на младите автори, изјави во Утрински брифинг беше режисерот Георги Унковски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

four × 5 =