Назиф Џафери: 220 граѓани очекуваме да се префрлат со авион од Загреб во Скопје

You must need to login..!

Опис

Добро е што во земјотресот немаше жртви. Комуникацијата со нашинците е одлична.

Македонската заедница е една од најактивните од останатите 22 заедници во Хрватска. Комуникацијата е секојдневна.

Помеѓу нашинците засега нема заразени од Корона. Имавме заглавени луѓе на аеродромот, па околу 50 наши граѓани ги префрливме во македонија.

Но имаме и студенти, работници, и граѓани кои по разни основи биле да се лекуваат. Барањата се огромни и предизвикот да се помогне е уште поголем. Работиме на случајот сезонските работници да се префрлат во Македонија.

Во петокот нашата влада донесе одлука да организира чаретер летови. Вчера вечер доставивме список од 220 граѓани очекуваме да се префрлат со авион во Скопје, изјави за Утрински брифинг Назиф Џафери, од македонската амбасада во Загреб.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

eleven − 8 =